«

»

wrz 25 2018

Zlot zabytkowych pojazdów

DSC_0822miniDnia 18 września 2018 roku przy Szkole Podstawowej w Klikuszowej, odbył się Zlot Samochodów Zabytkowych, celem ubogacenia obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji odwiedzili nas Pasjonaci samochodów retro z lat 20-80 ubiegłego stulecia:

  1. Pan Piotr Lenartowicz, z przygodami po drodze, ale z radością przybył do nas samochodem Dodge Brothers z 1926 roku wyprodukowanym w USA. Samochód ten posiada drewniane koła.
  2. Pan Franciszek Wołek ubogacił nasze spotkanie 4 samochodami Retro:

– Overland Whippet z 1926 roku wyprodukowany w USA, posiada 50% drewna (koła, drzwi, podłoga, stopnie, siedzenia).

– Renault Celtaquatre z 1934 roku, którym jeździł Mieczysław Fogg (drewniane drzwi i siedzenia)wyprodukowany we Francji.

– Henkel Trojan z 1949 roku, wyprodukowany przez Zakłady Lotnicze w Niemczech, z części samolotu Henkel. Samochód posiada 3 koła: dwa z przodu, jedno z tyłu oraz  jedne drzwi otwierane z przodu samochodu.

– Fiat 125 p z roku 1987, kupiony w Polsce.

  1. Pan Karol Rudolphi zaszczycił nas swoim Fordem A z 1931 roku wyprodukowanym w USA.
  2. Pan Jan Ripper wraz z Panią Haliną przyjechali do nas Fiatem Mirafiori z 1977 roku.

Samochody Retro posiadają żółte tablice rejestracyjne i są wpisane do Krajowej Listy Zabytków. Właściciele tych pięknych samochodów uważają, iż samochody zabytkowe mają duszę, gdyż mają niepowtarzalne kształty i są ciągle pielęgnowane. Panowie zaszczycili nas także przepięknymi strojami retro, a także sprawili uczniom wiele radości, biorąc na przejażdżkę swoimi zabytkami.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich właścicieli samochodów Retro, a także dla Pana Aleksandra Krzempka, który przybył samochodami zabytkowymi Pana Franciszka Wołka i pomógł nam w zorganizowaniu Zlotu Samochodów Zabytkowych.

Szczególne podziękowanie dla Pana Franciszka Wołka, który ubogacił nasze spotkanie nie tylko samochodami Retro ale także ufundował liczne nagrody dla naszych uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursie elegancji zorganizowanym przez Panią Małgorzatę Królczyk oraz Panią Zofię Stramę.

Konkurs odbył się w kategorii:

Kl. 05-06- lata 1980. I miejsce wygrała Kinga Nawara, Lenka Biel oraz Oliwia Parzygnat.

Kl. I- II – lata 1970. I miejsce zajęła Marlena Nosalik oraz Natalka Polonek

Kl. IIIa i IIIb- lata 1960. I miejsce: Magdalena Rypel oraz Klaudia Błoniarz.

Kl. IV- V-lata 1950.  I miejsce: Julia Białoń i Karolina Koperniak.

Kl. VI – VII- lata 1940. I miejsce: Magdalena Białoń oraz Jakub Białoń.

Kl. VIII-lata 1930. I miejsce zajął Dawid Rypel.

Gimnazjum IIIa- IIIb I miejsce wygrała Wiktoria Chmioła i Wioletta Truty.

Szczególne podziękowania także dla rodziców i nauczycieli, którzy także zaszczycili nas swoimi pięknymi strojami z różnych epok.

Wśród rodziców wyróżnione zostały Panie: Jadwiga Nawara, Monika Baj i Joanna Żółtek, a także Pani: Renata Mrożek, Małgorzata Kwiatkowska, Dorota Kostecka, Danuta Turkot, Agnieszka Wróbel, Grażyna Jachymiak, Monika Białoń a także Pani Katarzyna Madeja z małym Filipkiem, który także był pięknie ubrany w strój retro.

Dziękujemy także nauczycielom, którzy przebrali się wraz ze swoimi uczniami w stroje z epoki: Pani dyrektor Małgorzata Klag, Anna Plewa, Lucyna Jaróg- Biel, Halina Węgrzyn oraz Ewa Truty.

Bardzo dziękujemy także Panu Michałowi Palluth, który wraz z kolegą z Telewizji TVPodhale nagrali ten piękny zlot i przeprowadzili wywiady na temat samochodów zabytkowych. Film można znaleźć na YouTube.

Galeria