«

»

lis 09 2016

Europejski Tydzień Kodowania w naszej szkole

Kodowanie nie jest takie trudne. Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły, którzy w tym roku szkolnym przystąpili do programu „Mistrzowie Kodowania”. Uczniowie, pod okiem p. Moniki Nycz, poznawali tajniki programowania w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Celem inicjatywy było promowanie nauki kodowania wśród dzieci i młodzieży.

Uczniowie klas młodszych rozwijali umiejętności okołoprogramistyczne, korzystając z gier planszowych oraz dyktand graficznych. Uczyli się poprzez zabawę. Sterowali kotem Scratch „na żywo”. Rozwijali kreatywność, kształtowali umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz planowania działań. Uczniowie na zajęciach komputerowych oraz kole informatycznym tworzyli fantastyczne animacje i gry w języku Scratch.

Dzieci wykonały również gazetki ścienne promujące Europejski Tydzień Kodowania, a jeden z uczniów klasy VI – Kacper Kwiatkowski napisał wiersz:

„Koduj z głową”

Europejski Tydzień Kodowania,

kodowania, a nie grania.

U nas wszyscy już kodują,

ci najmłodsi też próbują.

Każdy może tu się wykazać!

No i swą wiedzę innym przekazać.

Co rok zaczyna się w październiku,

wszystkich pomysłów będzie bez liku.

Niech każdy czerpie z tego same przyjemności,

a nie okazuje przy tym smutków i złości.

Niech wszyscy pamiętają, że to tylko zabawa.

no i przez rzekę kodów cudowna przeprawa.

Udział w Europejskim Tygodniu Kodowania pokazał uczniom, że przy pomocy komputera można się doskonale bawić tworząc własne animacje. Dzieci były bardzo zaangażowane. Praca z programem Scratch przyniosła im mnóstwo radości. Każdy uczeń tworząc swój program miał szansę odniesienia sukcesu, co jest bardzo ważne. Daje poczucie satysfakcji i motywuje do dalszego działania. Wszyscy uczniowie czekają już z niecierpliwością na kolejną akcję związaną z programowaniem – Godzinę Kodowania.